Home > Tenis > Gabriela Ruse pierde primul meci al întâlnirii cu Rusia din Fed Cup

Gabriela Ruse pierde primul meci al întâlnirii cu Rusia din Fed Cup

Gabriela Ruse, nr. 166 WTA, a întâlnit-o în primul meci al confruntării din play-off-ul pentru Grupa Mondială a FED Cup dintre România și Rusia pe Ekaterina Alexandrova, nr. 28 WTA.

Ruse a intrat greu în meci, iar rusoaica s-a distanțat aproape imediat la 5-0. Gabriela a făcut și ea un break, făcând 1-5, dar Alexandrova a făcut imediat re-break și a închis primul set la 1.

În setul secund in primele două game-uri s-a mers cu serviciul. Apoi Alexandrova a făcut din nou break și s-a dus la 4-1. Ruse a reușit să recupereze break-ul și să vină la 4-5, dar a pierdut din nou ultimul game pe propriul serviciu, astfel că rusoaica a închis setul secund cu 6-4.

Ekaterina Alexandrova o învinge pe Gabriela Ruse, scor 6-1, 6-4, într-o oră si 5 minute și aduce primul punct Rusiei în confruntarea cu România.