Home > Tenis > DUBAI WTA 500 | Simona Halep vs Gabi Ruse – live text

DUBAI WTA 500 | Simona Halep vs Gabi Ruse – live text

6-2 Game. Set. Match. Halep | Vine prima scurtă a meciului, dar Simona este concentrată și observă intenția adversarei. 3 mingi de meci pentru Simona. O minge în fileu îi aduce victoria Simonei.

5-2 Game Halep|6 ași în contul Simonei. Serviciul este la un alt nivel în aceste momente pentru Simona. Foarte multe mingi nereturnate de Gabriela.

4-2 Game Ruse |Gabriela servește și se folosește de toate armele să țină aproape de Halep. Contre pied reușit și câștigă game-ul.

4-1 Game Halep|Când primul serviciu intră este imparabil. Dublă pentru Halep, dar are șansă și încheie game-ul.

3-1 Game Ruse|Serviciul la exterior pentru Gabi și o surprinde pe Simona. Cel mai lung schimb de mingi din partidă îi revine Simonei. Voleul lui Ruse îi aduce mingea de game, pe care o și fructifică.

3-0 Game Halep| Halep greșește și îi oferă un cadou nesperat Gabrielei. După câteva greșeli neforțate, vine asul și închide game-ul

2-0 Game Halep |Vine break-ul rapid în contul lui Halep.

Setul secund | Simona deschide actul al doilea. As pentru Halep. Serviciul numărului 23 mondial este alternat și îi lasă șanse de atac Gabrielei. Încheie game-ul cu alt as.

6-3 Game Halep| Simona forțează și are două șanse de set. Set Halep.

5-3 Game Halep| Halep servește cu mingi noi. Închide game-ul Simona cu al doilea as din această partidă în contul ei.

4-3 Game Ruse| Crescendo pentru nivelul Gabrielei, care se apropie de Simona.

4-2 Game Ruse |Gabi Ruse nu se sfiește să o provoace pe Simona la duel din spatele liniei de fund. Prima minge de break pentru Ruse, anulată de dreapta Simonei. Break Ruse.

4-1 Game Halep|Probleme la serviciu pentru Gabi Ruse. Break la 0 pentru Simona.

3-1 Game Halep | Gabi Ruse devine agresivă cu returul și îi pune probleme Simonei, care a servit mai mult cu al doilea serviciu.

2-1 Game Ruse| Game alb pentru Gabi Ruse care apare pe tabelă.

1-0 Game Halep | Halep continuă seria excepțională de meciul trecut la serviciu și câștigă game-ul.

Partida începe cu Gabriela Ruse la serviciu. Primul punct este adjudecat de Gabi. Câteva greșeli neforțate în contul lui Gabi și Simona începe cu break.

Zi nebună la Dubai, unde toți capii de serie au pierdut. Optimea românească urmează să fie disputată.

Ultimul meci de la Dubai din optimile de finală le aduce pe scenă pe Simona Halep și Gabriela Ruse. Cele două jucătoare s-au mai întâlnit de două ori, când Simona s-a impus categoric. Prima întâlnire a avut loc în 2021 la turneul de la Cluj-Napoca, iar cea de-a doua la Melbourne, unde Simona câștiga primul titlu din acest an.

Mouratoglou_Halep
Patrick Mouratoglou este noul antrenor al Simonei Halep
simona-halep-retragere-miami
Simona Halep s-a retras de la Miami
Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală de la Indian Wells și a dezvăluit din secretele jocului său în acest turneu: ,,Joc cel mai bun tenis al meu aici, deoarece îmi plac condițiile și azi, cu siguranță, nu a fost un meci ușor”