Home > Tenis > DUBAI WTA 500 | Simona Halep se califică în sferturi

DUBAI WTA 500 | Simona Halep se califică în sferturi

Meciul dintre Simona Halep cu Gabriela Ruse a fost capul de afiș de la Dubai. Într-o formă de zile mari, Gabi a învins-o pe jucătoare aflată pe locul 5 mondial și putea provoca o surpriză. Simona și-a păstrat calmul și concentrată mereu a reușit să pună în scenă cel mai bun joc al său.

Meciul a fost unul intens, cu o mize de ambele părți. Ons Jabeur așteaptă câștigătoarea partidei. După un prim set în care Simona a condus, iar Gabi Ruse a început să se apropie de Simona revenind de la 4-1 și câștigând 2 game-uri importante, Simona a turat motoarele și nu i-a mai dat nicio șansă de apropiere. 6-3 s-a terminat prima manșă. Setul secund a fost în oglindă cu un break făcut devreme, dar fără forța Gabrielei pe care am văzut-o în primul set. Gabi părea obosită, atât mental, cât și fizic după meciul maraton cu Badosa și răceala care i-a pus probleme. Simona a avut fluctuații la serviciul care i-a pus probleme la retur Gabrielei. Setul secund a fost adjudecat tot de Simona, care a pus capăt partidei, 6-2.

,,A fost un meci pe care l-am așteptat mult timp, s-a ținut foarte târziu. A fost un meci greu mental. Mereu e greu să joc împotriva Gabrielei”, a declarat Simona după terminarea meciului.

Simona și Gabriela s-au întâlnit în ianuarie la Melbourne Summer Set 1, turneu câștigat de Simona:

,,Am jucat cu ea foarte curând, mă bucur că am câștigat și sper că voi juca mai bine. Lovește foarte tare, foarte apăsat și este dificil să îi față.„.

Simona s-a întâlnit cu Ons Jabeur în anul 2020 când a câștigat turneul din Dubai și a ieșit o partidă care a fost greu de uitat pentru ambele jucătoare:

,,Îmi aduc aminte că am avut alături o minunată galerie. Vreau să joc cel mai bun tenis al meu împotriva ei„, a declarat Simona

,,Nu am o preferință cu cine mi-aș dori să joc, dar am o amintire plăcută din 2020″, a declarat Ons.

A avut de așteptat aproape 7 ore de când s-a încălzit și a așteptat să între pe teren, cum și-a petrecut Simona timpul de așteptare:

,,Îmi place sa ma uit la tenis acum pentru că îl îndrăgesc mai mult, sunt mai relaxată. Este foarte plictisitor să aștepți atât de mult.”.

Horia Tecău, cu luminile stinse peste o carieră de excepție
Organizatorii au anunțat ora de start a partidei Simona Halep – Iga Świątek. Cum a prefațat Simona super partida din semifinalele de la Indian Wells
Simona Halep, victorie muncită la Indian Wells. Simona: ,,Am simțit să strâng pumnul, îmi dă încrede și îmi doresc să am mai multe puncte câștigătoare pentru a-mi recâștigă încrederea în mine. Chiar am nevoie e asta!”