Home > Tenis > DUBAI WTA 500 | Live text. Simona Halep vs Ons Jabeur

DUBAI WTA 500 | Live text. Simona Halep vs Ons Jabeur

6-3 Game. Set. Meci.| Simona servește pentru meci. Minge de meci. Dublă greșeală la mingea de meci, oglindă cu primul set. Vine și a doua minge de meci. Victorie pentru Simona, care o va întâlni pe Jelena Ostapenko în semifinale.

5-3 Game Jabeur|Accelerează Jabeur și punctează la artistic. Retur de zile mari pentru Halep. Jabeur încheie seria de game-uri consecutive ale Simonei.

5-2 Game Halep|Forehand extraordinar prin care Halep își arată clasa. Game superb reușit de Halep.

4-2 Game Halep| Nu mai. trec scurtele lui Jabeur. Mingi de break pentru Halep. Al patrulea game consecutiv pentru Simona.

3-2 Game Halep | Intră primul serviciu pentru Simona. Minge de break pentru Jabeur. Lung și precis Simona își procură minnge de game. Contre pierd reușit și Simona trece în față.

2-2 Game Halep| Mingi de break pentru Simona. Greșeli pentru Jabeur, care lovește foarte tare și fără precizie. Egalitate în setul secund.

2-1 Game Halep| Începe game-ul cu un serviciu imparabil. Dublă greșeală Halep. Apare Simona pe tabelă în setul secund.

2-0 Game Jabeur |Exasperantă cu scurtele, Jabeur nu renunță la această tactică.

Începe setul secund cu românca la serviciu. Minge de break anihilată de Simo cu un serviciu foarte bine plasat. Break Jabeur.

6-4 Game. Set. Halep |6 scurte puse impecabil de tunisiană. Serviciu puternic Jabeur la T. Egalitate la 40. Minge de set pentru Simo. După 45 de minute de joc Simona pune capăt primul set.

5-4 Game Jabeur|Halep servește pentru set. Prima dublă pentru Simona. Retur imparabil pentru Jabeur și are minge de break. Dublă din nou și Jabeur face break-ul.

5-3 Game Jabeur|Mingi noi pentru Jabeur, dar nu o ajută că mai face o dublă greșeală. După un rever în lung de linie, semnătura lui Halep, punctul îi revine. Scurtă câștigătoare pentru Jabeur. Simona revine în game, egalitate. 21 de erori neforțate pentru Jabeur, pe când Halep are 3.

5-2 Game Halep| Punctul meciului pentru Simona care prinde intenția de lob a lui Jabeur și pune o scurtă de neajuns. Momente bune în jocul româncei, Contre pierd și game Simo.

4-2 Game Halep | Defensivă excelentă a Simonei, care face un punct deosebit. Scurtele par să fie soluția pe care Jabeur o folosește împotriva Simonei. Mingi de break pentru Simona, anihilate de tunisiană. Primul aș al meciului îi revine lui Jabeur, urmat de o dublă. Încă o minge de break pentru Simona. Break Simona, care trece în față pe tabelă.

3-2 Game Halep|Când apare primul serviciul Ons Jabeur nu are șansă în fața româncei. Eroare de arbitraj, Simona cere challenge și punctul îi revine.

2-2 Game Jabeur| Prima scurtă a meciului este executată excelente Ins Jabeur și punctul îi revine tunisience, Simona neavând reacție. Simona revine de la 40-15 la 40 egal. Surprinsă Simona se vede egalată.

2-1 Game Jabeur| Jabeur face un game de retur extraordinar și face re-break la zero.

2-0 Game Halep|După o lovitură năprasnică din partea lui Ons la care Halep nu ajunge, dar Simona își procură mingi de break. Lovitură în fileu a tunisience și break pentru Halep.

Începe meciul cu Simona la serviciu, pe care îl adjudecă.

Al treilea sfert de finală le aduce față în față pe Simona Halep și pe Ons Jabeur. Cele două jucătoare s-au mai întâlnit de două ori și și-au împărțit reușitele. Ultima întâlnire a avut loc în 2020, tot la Dubai, când Simona s-a impus și a câștigat și al doilea titlu din Emirate.

Horia Tecău, cu luminile stinse peste o carieră de excepție
Organizatorii au anunțat ora de start a partidei Simona Halep – Iga Świątek. Cum a prefațat Simona super partida din semifinalele de la Indian Wells
Simona Halep, victorie muncită la Indian Wells. Simona: ,,Am simțit să strâng pumnul, îmi dă încrede și îmi doresc să am mai multe puncte câștigătoare pentru a-mi recâștigă încrederea în mine. Chiar am nevoie e asta!”