Home > Fotbal > Botoșani pierde in extremis victoria la Sepsi

Botoșani pierde in extremis victoria la Sepsi

Botoșani și Sepsi Sf. Gheorghe au remizat, scor 2-2, într-un meci ce a contat pentru runda a 12-a a Ligii 1. Moldovenii au scăpat printre degete cele trei puncte, după ce Dimitrov a profitat de o greșeală în defensivă și a egalat în ultimele secunde.

O primă repriză în care Sepsi a fost peste botoșeneni, dar în ciuda dominării gazdelor, Botoșani a deschis scorul la primul șut pe spațiul porții în minutul 37. Keyta a avut o incursiune pe partea stângă, a centrat în fața porții pentru Tîrcoveanu, care a înscris din 5 metri cu latul.

În repriza secundă, Aganovic a prins un șut puternic de la 20 de metri, zonă centrală, iar Pap a fost salvat de transversală. Minutul 53, Keyta a dublat avantajul după o nouă incursiune în banda stângă, de această dată a pătruns până în careu și a înscris la colțul scurt. Sepsi a replicat un minut mai târziu prin Mitrea, care a marcat din 6 metri după o centrare venită din corner. Chindriș a greșit în ultimul minut de prelungire, iar Dimitrov a profitat și a salvat un punct pentru gazde.

Sepsi Sf. Gheorghe are 20 puncte, pe poziția a 4-a  în clasament și va juca etapa următoare la Gaz Metan Mediaș. FC Botoșani a făcut 13 puncte, pe locul 11 și va primi vizita celor de la Astra Giurgiu.

Echipele de start

Sepsi Sf. Gheorghe: Fernandez – Dimitrov, Bouhenna (c), Dumitrescu (46, Ștefan), Ștefănescu (46, Petrila) – Fofana(73, Fulop), Mitrea, Vașvari – Purece (46, Golofca), Safranko (80, Nouvier), Aganovic
Antrenor: Leo Grozavu

FC Botoșani: Pap – Patache, Harul, Chindriș, Țigănașu – Rodrieguez (c), Florescu – Roman (68, Toutouh), Ogenda, Tîrcoveanu (83,Ashkovski) – Keyta (83, Holzmann)
Antrenor: Marius Croitoru

Brigada de arbitri: Marius Avram la centru, ajutat la cele doua tușe de Vladimir Urzică și  Marius Badea.