Home > Fotbal > Calificare cu peripeții pentru Craiova în turul trei preliminar al Europa League

După rezultatul de 0-0 din Ungaria, soarta calificării dintre Csu Craiova și Honved urma să se decidă în Banie.
Craiova a început în următoarea formulă: Pigliacelli – Martic, Kelic, Acka, Bancu – Cicâldău, Mateiu, Ivanov – Bărbuț, Roman, Vătăjelu.
Honved a trimis pe teren următorul prim 11: Lefkovits – Ikenne, Batik, Kamber, Lovric, Kukoc – Kesztyus, Moretti, Bano-Szabo – Moutari, Kulach.
În minutul 8, Ivanov îl încearcă pe portarul oaspeților cu un șut de la 25 de metri, însă acesta reține în doi timpi. În minutul 24, Roman execută o lovitură liberă puțin pe lângă poarta formației din Ungaria. În minutul 31, Mateiu șutează de la 30 de metri, dar Lefkovits respinge.
În minutul 48, Cicîldău trimite în bară dintr-o lovitură liberă de la 17 metri. În minutul 77 Bărbuț ia o acțiune pe cont propriu, driblează un adversar, dar trimite în plasa laterală. Nu au mai fost alte acțiuni de poartă, astfel că s-a intrat în prelungiri.
În mintutul 106 după un corner executat Cicîldău, Fortes reia puțin pe lângă poartă. În minutul 119, Fortes trimite cu capul după un nou corner, însă portarul oaspeților izbutește să respingă. La sfârșitul fazei, arbitrul este lovit în cap de un obiect aruncat din tribune. Partida a fost întreruptă mai bine de 30 de minute, însă este reluat până la urmă și se trece la executarea loviturilor de departajare.
La penalty-uri Pigliacelli a fost eroul Craiovei reușind să apere trei lovituri. Oltenii nu au ratat niciunul.
Craiova se califică în turul III preliminar al Europa League după loviturile de departajare, scorul general fiind 0-0. În următorul tur, oltenii vor juca contra celor de la AEK Atena.