Home > Tenis > Calificare dificilă pentru Simona Halep în turul II la US Open

Calificare dificilă pentru Simona Halep în turul II la US Open

Simona Halep, nr. 4 WTA, a debutat în această seară la US Open împotriva americancei Nicole Gibbs, nr. 135 WTA.
Simona a început mai bine meciul și a condus cu 2-0, respectiv 3-1. Americanca a revenit și a egalat la 3. Finalul de set i-a aparținut sportivei noastre care a reușit să câstige trei game-uri la rând și să închidă setul, 6-3.
Gibbs a făcut break-ul în game-ul inaugural al celui de al doilea set. S-a mers apoi cu serviciul până la 3-1 pentru americanca. Până la finalul setului au urmat numai break-uri astfel că Gibs a închis setul secund cu 6-3.
În decisiv Simona a făcut break-ul în primul game. La 3-1 a mai reușit un break, ca mai apoi să se meargă cu serviciul până la finalul setului. Astfel Simona si-a adjucat decisivul cu 6-2.
Simona Halep o învinge pe Nicole Gibbs, scor 6-3, 3-6, 6-2 la capătul a două ore de joc și se califică în turul II la US Open.
Acolo ea va întâlni o alta americancă, Taylor Townsend, nr. 116 WTA.
belinda-bencic-charleston
Belinda Bencic s-a impus la Charleston
Mouratoglou_Halep
Patrick Mouratoglou este noul antrenor al Simonei Halep
simona-halep-retragere-miami
Simona Halep s-a retras de la Miami
Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală de la Indian Wells și a dezvăluit din secretele jocului său în acest turneu: ,,Joc cel mai bun tenis al meu aici, deoarece îmi plac condițiile și azi, cu siguranță, nu a fost un meci ușor”