Home > Tenis > Sorana Cîrstea trece și ea de primul tur la US Open

Sorana Cîrstea trece și ea de primul tur la US Open

Sorana Cîrstea, nr. 106 WTA, a întâlnit-o în această noapte pe Katerina Siniakova, nr. 37 WTA, în primul tur la US Open.
Sorana a început mai bine meciul și a condus cu 3-0, respectiv 4-1. Cehoaica a revenit însă și a egalat la 4. A urmat un schimb de break-uri, ca în finalul setului, Sorana să câstige ultimele două game-uri și odată cu ele și primul set, 7-5.
În cel de al doilea set s-a mers cu serviciul până la 2-2. De acolo sportiva noastră a preluat complet controlul setului și a câstigat toate game-uri până la finalul setului pe care l-a închis 6-2.
Sorana Cîrstea o învinge pe Katerina Siniakova, scor 7-5, 6-2 într-o oră și 21 de minute și se califică în turul secund la US Open.
Acolo ea va de peste Aliona Zadoinov Bolsova, nr. 100 WTA.
sorana-cirstea-optimi-indian-wells
Sorana Cîrstea, în optimi la Indian Wells
Sankt Petersburg WTA 500 | Sorana nu îi poate face față lui Anett Kontaveit și pierde o partidă dramatică
Adelaide International 2 | Sorana Cîrstea pierde în două seturi lupta în fața Anhelinei Kalinina 6-3, 6-2