Home > Tenis > Marius Copil trece în turul II la US Open după o partidă maraton

Marius Copil trece în turul II la US Open după o partidă maraton

Marius Copil, nr. 93 ATP, l-a întâlnit în primul tur la US Open pe Ugo Humbert, nr. 63, ATP.
În primul set, Marius a făcut break-ul în game-ul al patrulea, reușind apoi să îl ducă cu serviciul până în finalul setului pe care l-a câstigat, 6-3.
În cel de al doilea set s-a mers cu serviciul până în finalul lui. Din păcate, Marius nu a putut să îsi țină serviciul în ultimul game al setului, pierzându-l, 5-7.
În setul trei, francezul a început mai bine și a condus cu 3-1. Marius a revenit însă și a egalat la 3. Mai mult, românul a făcut break-ul din nou la 4-4 și a avut șansa să servească pentru set. Din nefericire, el și-a pierdut serviciul și s-a ajuns în tie-break. După un tie-break extrem de disputat, Copil a reușit să și-a adjudece cu 13-11.
În setul 4, s-a mers cu serviciul până la 4-4. Aici Marius și-a pierdut serviciul și mai apoi și setul cu 4-6.
În decisiv doar în primele două game-uri s-a mers cu serviciul. Marius a preluat apoi definitiv controlul setului și a luat 5 game-uri consecutive, câstigând decisivul cu 6-1.
Marius Copil îl învinge pe Ugo Humbert, scor 6-3, 5-7, 7-6(11), 4-6, 6-1 după patru ore și 15 minute de joc și se califică în turul II la US Open.
Acolo el va întâlni pe Gael Monfils, nr. 13 ATP.