Home > Tenis > Simona Halep părăseste US Open

Simona Halep părăseste US Open

Simona Halep, nr. 4 WTA, a întâlnit-o în acestă seară pe Taylor Townsend, nr. 116 WTA, în turul II la US Open.
În primul set cele două jucătoare au mers cu serviciul până la 2-2. Apoi Simona a izbutit să câstige patru game-uri la rând închizând primul set, 6-2.
În setul secund Townsend a reușit să facă break în game-ul doi al setului. Simona a replicat și a făcut re-break, însă în game-ul următor americanca a reușit încă un break. Acest break a reușit să îl ducă cu serviciul până la sfârșitul setului pe care l-a câstigat cu 6-3.
În decisiv s-a mers cu serviciul până la 2-2. Apoi americanca a izbutit să se desprindă la 4-2 și 5-3. Simona a reușit să egaleze să egaleze la 5 după ce a salvat două mingi de meci. Din păcate, românca a ratat la rândul ei o minge de meci la 6-5 și s-a intrat în tie-break. Acolo americanca a câstigat punctele mai importante și a câstigat tie-break-ul la 5
Taylor Townsend, o învinge pe Simona Halep scor 2-6, 6-3,7- 6(4) la capătul a două ore de joc și se califică în turul al treilea la US Open. Acolo va da piept cu o altă româncă, Sorana Cîrstea.
Mouratoglou_Halep
Patrick Mouratoglou este noul antrenor al Simonei Halep
simona-halep-retragere-miami
Simona Halep s-a retras de la Miami
Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală de la Indian Wells și a dezvăluit din secretele jocului său în acest turneu: ,,Joc cel mai bun tenis al meu aici, deoarece îmi plac condițiile și azi, cu siguranță, nu a fost un meci ușor”