Home > Tenis > Calificare fără probleme pentru Simona Halep în optimi la Australian Open

Calificare fără probleme pentru Simona Halep în optimi la Australian Open

Simona Halep, nr. 3 WTA, a întâlnit-o în această dimineață pe Yulia Putintseva, nr. 38 WTA, în turul III la Australian Open.
Simona a reușit să se distanțeze la 2-0 încă din startul meciului. Putintseva a izbutit să îi facă un break Simonei și să vină la 1-2. Apoi românca a câstigat patru game-uri la rând cu ajutorul cărora și-a adjudecat primul set cu 6-1.
În setul secund cele două au mers cu serviciul până la 2-2. Apoi după un schimb de break-uri, Simona a făcut două game-uri consecutive și s-a dus la 5-3. Au urmat apoi două game-uri pe care cele două jucătoare și le-au adjudecat pe propriul servicu, astfel că Simona a închis cel de al doilea act cu 6-4.
Simona Halep o învinge pe Yulia Putintseva, scor 6-1, 6-4 , într-o oră și 16 minute și se califică în optimile de finală la Australian Open.
Acolo ea o va întâlni pe învingătoarea dintre Elise Mertens și Catherine Bellis.
Mouratoglou_Halep
Patrick Mouratoglou este noul antrenor al Simonei Halep
simona-halep-retragere-miami
Simona Halep s-a retras de la Miami
Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală de la Indian Wells și a dezvăluit din secretele jocului său în acest turneu: ,,Joc cel mai bun tenis al meu aici, deoarece îmi plac condițiile și azi, cu siguranță, nu a fost un meci ușor”