Home > Tenis > Simona Halep s-a calificat în sferturi la Australian Open

Simona Halep s-a calificat în sferturi la Australian Open

Simona Halep, nr.3 WTA, a întâlnit-o în această dimineață pe belgianca Elise Mertens, nr. 17 WTA, în optimile de finală ale turneului de Grand Slam de la Australian Open.

După ce în prmele două game-uri s-a mers cu serviciul, Simona a fost prima care a rupt echilibrul și s-a dus la 3-1. Belgianca a revenit însă și a egalat la trei. După alte două game-uri în care cele două și-au făcut serviciul, Simona a făcut din nou break la 4-4. În game-ul următor, Simona a închis cu servicul primul set la 6-4.

Sportiva noastră a început în forță și actul secund și s-a dus la 3-0 cu două break-uri. Belgianca a recuperat unul dintre break-uri și a strâns scorul la 2-3. După ce Simona a făcut cu serviciul 4-2, Mertens a reușit să recupereze și cel de al doilea break și să egaleze la 4. Apoi, ca în primul set, Simona a făcut break la 4-4, iar în game-ul următor a închis cu serviciul setul la 4.

Simona Halep o învinge pe Elise Mertens, scor 6-4, 6-4 , într-o oră și 40 de minute și se califică în sferturile de finală de la Australian Open.

Acolo ea va da peste învingătoarea dintre Anett Kontaveit, nr. 31 WTA și Iga Swiatec, nr.56 WTA.

belinda-bencic-charleston
Belinda Bencic s-a impus la Charleston
Mouratoglou_Halep
Patrick Mouratoglou este noul antrenor al Simonei Halep
simona-halep-retragere-miami
Simona Halep s-a retras de la Miami
Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală de la Indian Wells și a dezvăluit din secretele jocului său în acest turneu: ,,Joc cel mai bun tenis al meu aici, deoarece îmi plac condițiile și azi, cu siguranță, nu a fost un meci ușor”