Home > Fotbal > Celta o zdrobește pe Alaves în La Liga

Celta o zdrobește pe Alaves în La Liga

celta-vigo-alaves-la-liga

Celta Vigo a făcut scorul etapei a 30-a din La Liga. Gruparea de pe Balaidos a zdrobit-o pe Deportivo Alaves pe teren propriu, scorul 6-0 (4-0).

Recitalul Celtei a început în minutul 14 prin reușita lui Jeison Murillo. Iago aspas a mărit avantajul gazdelor în mintutul 20 din penalty. Brazilianul Rafinha a stabilit scorul pauzei printr-o dublă reușită în două minute (40 și 41).

Nolito a făcut 5-0 dintr-un nou penalty în minutul 78. Santi Mina a închis tabela în minutul 86.

Cu această victorie, Celta acumulează 30 de puncte și urcă pe locul 16 ieșind astfel pentru moment din zona retrogradării. Alaves este pe 13 cu 35 de puncte.

Etapa viitoare, Celta va juca în deplasare cu Real Sociedad, iar Alaves va primi vizita Osasunei.