Home > Fotbal > Sepsi o învinge pe Dinamo în deplasare și îngroașă gluma pentru echipa din „Ștefan cel Mare”

dinamo-sepsi-liga-1

Sepsi Sf. Gheorghe a învins-o în această seară în deplasare pe Dinamo, scor 3-1 (1-0) într-un meci contând pentru etapa a cincea din play-out-ul Ligii 1.

Oaspeții au deschis scorul după numai 40 de secunde, Safranko împingând din doi metri în plasă o minge ce inițial fusese deviată în tranversală de apărarea dinamovistă. Dinamo a primit penalty în minutul 38, iar Tincu a fost eliminat la acea fază, însă Niczuly a apărat șutul lui Perovic.

Vașvari a mărit avantajul oaspeților dintr-un penalty în minutul 80, după ce Puljic l-a faultat pe Ștefănescu în careu. Florin Ștefan a făcut 3-0 cu un șut puternic la colțul lung din interiorul careului. Robert Moldoveanu a înscris golul de onoare pentru Dinamo în prelungirile partidei, câstigând mingea în careu după un duel cu fundașii lui Sepsi.

Dinamo: Piscitelli – Kostrna (46′ Kilyen), Puljic, Grigore, Sin – Filip (46′ Montini), Mrlzjak – Sorescu (82′ Moldoveanu), Fabbrini, Mihaiu (31′ Lazăr) – Perovic (64′ Popa). Antrenor: Adrian Mihalcea;

Sepsi: Niczuly – Dimitrov (54′ Csiszer), Bouhenna, Tincu, Ștefan – Vașvari, Kovacs (54′ Velev) – Carnat (42′ Celea), Fulop (68′ Karanovic) ,Ștefănescu – Safranko (46′ Fulop). Antrenor: Leo Grozavu;

Arbitru:

Sebastian Colțescu;

Dinamo: 45′ Kostrna;

Sepsi: 26′ Bouhenna, 48′ Ștefănescu, 60′ Fulop;

Sepsi: 38′ Tincu;

Cu această victorie, Sepsi urcă până pe locul 8 cu 23 de puncte, în timp ce Dinamo rămâne pe 13 cu 17 puncte.

Etapa viitoare, Dinamo va primi vizita lui FC Voluntari, iar Sepsi va juca acasă cu Viitorul.