Home > Fotbal > Egal după un final dramatic pe National Arena între FCSB și Gaz Metan

Egal după un final dramatic pe National Arena între FCSB și Gaz Metan

fcsb-gaz-metan-play-off

FCSB a remizat în această seară cu Gaz Metan Mediaș, scor 2-2 (1-0), într-o partidă contând pentru etapa a 4-a din play-off-ul Ligii 1.

Florin Tănase a deschis scorul pentru FCSB în minutul 12, cu un șut din voleu din marginea careului, după o greșeală în defensiva medieșenilor. Sergiu Buș a restabilit egalitatea în minutul 57, după o acțiune personală superbă, în care a driblat doi adversari și a șutat fără nicio speranță pentru Vlad. Adrian Petre a readus-o pe FCSB în avantaj în al treilea minut de prelungiri dintr-o loviură de pedeapsă dictată în urma unei împingeri a lui Marius Constantin asupra lui Niță. Imediat însă, Nielsen a reușit să readucă egalitatea, profitând de o neatenție în defensiva celor de la FCSB.

FCSB: Vlad – Crețu, Miron, Perianu (67′ Petre), Pantea – Popescu, Vînă, Olaru (85′ Niță) – Man (58′ Popa) , Moruțan, Tănase. Antrenor: Bogdan Vintilă;

Gaz Metan: Pleșca – Butean, Constantin, Larie (83′ Nielsen), De Moura – Droppa (78′ Roșu), Fofana – Ciocan (46′ Romeo), Chamed (82′ Fernandes), Velisar (60′ Drăghici) – Buș Antrenor: Dușan Uhrin;

Arbitru:

Andrei Chivulete;

FCSB: 75′ Tănase, 90+2 Vînă;

Gaz Metan: 43′ Fofana, 48′ Larie;

FCSB: 76′ Tănase;

După acest egal, FCSB ajunge pe locul 3 cu 27 de puncte, iar Gaz Metan se menține pe 4 cu 25 de puncte.

Etapa viitoare, FCSB va juca în deplasare cu Astra, iar Gaz Metan va primi vizita celor de la FC Botoșani.