Home > Fotbal > CFR Cluj se impune fără probleme în fața celor de la FC Hermannstadt

CFR Cluj se impune fără probleme în fața celor de la FC Hermannstadt

CFR Cluj a întâlnit în Gruia pe FC Hermannstadt, într-un meci contând pentru etapa a-4 a ligii 1.
CFR Cluj se afla înaintea etapei pe locul doi cu 11 puncte, în timp ce sibienii erau pe 10 cu 3 puncte.
CFR a început în următoarea formulă: Vâtcă – Butean, Mureșan, Cestor, Peteleu – Itu, Hoban, Păun – Costache, Țucudean, Pereira
FC Hermannstadt a trimis pe teren următorul prim 11: Figueiredo – Mățel, Dandea, Luchin, Opruț – Buzan, Pires – Petrescu, Caiado, Joalisson – Debeljuh.
În minutul 14, Păun ia o acțiune pe cont propriu, driblează câțiva adversari și șutează de la 20 de metri fără speranțe pentru portarul oaspeților. În minutul 31, Caiado recepționează o minge în interiorul careului, iar șutul său este respins de pe linia porții de Mureșan.
În minutul 52, Jo prinde un șut deviat de la 25 de metri, însă Vâtcă reușeste să respingă. În minutul 82, Petrescu șutează de la 20 de metri în tranversală. În minutul 84, Peteleu centrează, Omrani trimite cu capul în transversală, dar Costache pe fază trimite mingea în plasă. În minutul 88, Hoban este faultat în careu și se dictează penalty. Omrani înscrie fără probleme și se face 3-0.
CFR Cluj învinge cu 3-0 pe FC Hermannstadt și trece cel puțin până Luni pe primul loc al clasamentului. De partea cealaltă sibienii ajung pe 11.
Etapa viitoare CFR va juca în deplasare la Sepsi SF. Gheorghe, în timp ce Hermannstadt va primi replica celor de la Academica Clinceni.
Doi oameni în minus și două puncte mai puțin în clasament pentru CFR. Ocazii, nervi, eliminări și doar egal în derby
Arbitru de Champions League în Craiova-CFR
Marko Dugandzic, primele declarații la revenirea în România: „Sunt foarte fericit aici!”
CFR Cluj pleacă în cantonament în Spania. Campioana va susține trei partide amicale