Home > Fotbal > Sepsi produce surpriza în Bănie și învinge pe Universitatea Craiova

Sepsi produce surpriza în Bănie și învinge pe Universitatea Craiova

Universitatea Craiova a întâlnit-o în această seară în Bănie pe Sepsi Sf Gheorghe într-un meci contând pentru etapa a 5-a a Ligii 1.
Înaintea etapei Craiova era pe 3 cu 9 puncte, în timp ce Sepsi se afla pe 9 cu 4 puncte.
Craiova a început în următoarea formulă: Pigliacelli – Borța, Kelic, Acka, Bancu – Ivanov, Qaka, Cicâldău – Bărbuț, Roman, Constantin.
Sepsi Sf. Gheorghe a trimis pe teren următorul prim 11: Fejer – Dimitrov, Barisic, Tincu, Konongo – Vașvari – Gal-Andrezly, Fulop, Flores, N. Carnat – Dumiter.
În minutul 21, Constantin prinde un șut bun de la 20 de metri de poartă, însă Fejer este la post. În minutul 31, Bărbuț îi centrează perfect lui Kelic, însă fundașul oltenilor reia cu capul pe lângă.
În minutul 56, Qaka îi centrează pe jos lui Bărbuț, iar reluarea acestuia din cădere se duce pe lângă poartă. În minutul 81, Acka încearcă să îi trimită cu capul înapoi propriului portar dar ratează execuția, Karanovic este pe fază, îi ia faza fundașului Craiovei, îl lobează elegant e Pigliacelli și deschide scorul.
Sepsi produce supriza în Bănie și se impune cu 1-0. Această victorie îi urcă până pe locul 7. De partea cealaltă, Craiova este pe 5.
Etapa viitoare, Universitatea Craiova se va deplasa la Botoșani, în timp ce Sepsi va primi replica campioanei CFR.
Laurențiu Reghecampf, după victoria de la Clinceni: „Un meci slab” + Cum comentează tehnicianul oltenilor șansele Craiovei de a intra în lupta la titlu
Craiova învinge Clinceni și e tot mai sigură de play-off
Reghecampf a plâns pe bancă în succesul categoric al echipei sale. „Mi-au dat și mie lacrimile”, a recunoscut tehnicianul oltenilor