Home > Fotbal > CFR ratează din nou șansa de a urca pe primul loc în Liga 1

CFR ratează din nou șansa de a urca pe primul loc în Liga 1

botosani-cfr-liga-1

FC Botoșani a învins-o în această seară pe teren propriu pe CFR cu scorul de 2-1 (1-1), în ultima partidă a etapei a 22-a din Liga 1.

Debeljuh a deschis scorul pentru oaspeți în minutul 2 cu un șut plasat pe jos din marginea careului. Papa a restabilit egalitatea în mintutul 31, cu o reluare cu capul de la colțul scurt după o centrare din corner a lui Roman. Acesta a dus scorul la 2-1 în minutul 37, împingând din câțiva metri în plasă, mingea venită din bară după șutul lui Papa.

FC Botoșani: Hankic – Braun, Chindriș, Șeroni, Țigănașu – Papa, J. Rodriguez, Ongenda (88′ Plamada) – Caia (7′ Roman, 76′ Fili), Al Mawas, Keyta (88′ Florescu). Antrenor: Marius Croitoru;

CFR Cluj: Bălgrădean – Manea (78′ Susic), Vinicius, Burcă, Camora – Deac, Hoban (63′ Aurelio), Gîdea (10′ Păun) – Chipciu (63′ Rondon), Debeljuh, Costache (78′ Carnat). Antrenor: Edi Iordănescu;

Horia Mladinovici – Marius Marica, Florin Neacșu;

CFR Cluj: 13′ Deac, 63′ Costache, 67′ Aurelio;

După această victorie, FC Botoșani acumulează 33 de puncte și se menține pe locul 5 în clasament. CFR este pe 2 cu 47 de puncte.

Etapa viitoare, FC Botoșani va juca în deplasare cu Gaz Metan, iar CFR va primi vizita celor de la FC Voluntari.