Home > Fotbal > Victorie clară pentru Botoșani acasă cu Gaz Metan

Victorie clară pentru Botoșani acasă cu Gaz Metan

botosani-gaz-metan-liga-1

FC Botoșani a învins-o în această seară pe teren porpriu cu scorul de 4-1 (3-1) pe Gaz Metan Mediaș într-o partidă contând pentru etapa a 10-a din play-off-ul ligii 1.

Ofosu a deschis scorul pentru gazde în secunda 40 cu un șut imparabil din interiorul careului. Keyta a făcut 2-0 în minutul 23 după ce a speculat o degajare greșită a portarului Popa. După numai două minute, Popa comite o nouă gafă și scapă în poartă șutul din lovitură liberă a lui Florescu.

Roberto Romei a redus din handicap în minutul 27 împingând în poartă din câțiva metri o minge ce a ricoșat dintr-un șut blocat a lui Chamed. Mihai Roman a stabilit scorul final în minutul 87 cu un șut plasat de la 20 de metri.

BOTOȘANI: Pap – Haruț, Chindriș, Șeroni, Țigănașu – Cîmpanu (80′ Croitoru), Jonathan Rodriguez – Keyta (67′ Roman), Florescu (67′ Babunski), Ofosu (80′ Caia) – Dugandzic (86′ Patache). Antrenor: Marius Croitoru;

GAZ METAN: Popa – Butean, Larie, Juel Nielsen, Velisar – Diakota (86′ Nicula), Chamed – Romeo (73′ Dogaru), Ciocan (80′ Avram), Trif – Cardoso. Antrenor: Dusan Uhrin;

Lucian Rusandu – Alexandru VodăAdrian Vornicu;

BOTOȘANI: 39′ Rodriguez;

GAZ METAN: 37′ Chamed, 70′ Romeo, 74′ Ciocan;

GAZ METAN: 72′ Chamed;

Această victorie o face pe FC Botoșani să urce pe locul 4 cu 32 de puncte. Gaz Metan este pe 6 cu 25 de puncte.