Home > Fotbal > CFR revine pe primul loc în Liga 1

CFR revine pe primul loc în Liga 1

cfr-botosani-liga-1

CFR Cluj a învins-o în această seară în Gruia pe FC Botoșani cu scorul de 2-0 (2-0), într-o partidă contând pentru etapa a 4-a a play-off-ului ligii 1.

Sigurjonsson a deschis scorul pentru gazde în minutul 25 cu un șut pe jos din marginea careului. Același Siguronsson a realizat dubla în minutul 28 cu un șut în forță din interiorul careului după o deviere superbă cu capul a lui Debeljuh.

CFR Cluj: Sandomierski – Manea, Vinicius, Burcă, Camora – Sigurjonsson (Chipciu ’63), Bordeianu (Hoban ’79), Gîdea (Păun ‘8) – Deac (Latovlevici ’79), Debeljuh (Omrani ’78), Costache. Antrenor Edward Iordănescu;

FC Botoşani: Hankic – Braun (Patache ’87), Chindriş, Şeroni, Ţigănaşu – Papa (Meleke ’30), Rodriguez, Tîrcoveanu – Aşkovski (Ongenda ’46), Croitoru (Al Mawas ‘8), Fili (Camara ’46). Antrenor Marius Croitoru;

Horia Mladinovici – Vladimir Urzică, Daniel Mitruţi – Adrian Cojocaru;

CFR Cluj:  Camora ’51, Păun ’89, Omrani ’89;

FC Botoşani: Tîrcoveanu ’17, Papa ’23, Braun ’38;

CFR Cluj: Latovlevici ’89

FC Botoşani: Al Mawas ’89;

Cu această victorie, CFR acumulează 41 de puncte și urcă pe primul loc în clasament. Botoșani este pe 5 cu 25 de puncte.

Etapa viitoare, CFR va juca în deplasare cu FCSB, iar FC Botoșani va primi vizita lui Sepsi.