Home > Fotbal > CFR, victorie chinuită cu FC Botoșani

CFR, victorie chinuită cu FC Botoșani

cfr-botosani-liga-1

CFR Cluj s-a impus în această seară în Gruia, scor 2-1 (1-1), în fața celor de la FC Botoșani, în etapa a 7-a din Liga 1.

Debeljuh a deschis scorul pentru gazde în minutul 15, finalizând de la colțul scurt centrarea pe jos a lui Camora. Fili a restabilit egalitatea în minutul 26 cu un șut puternic din prima din marginea careului care s-a dus sub transversală.

Vinicius a adus victoria ardelenilor în minutul 76, cu un șut în vinclu din interiorul careului după ce Florescu a respins greșit o minge.

CFR Cluj: Bălgrădean – Susic, Ciobotariu, Vinicius, Camora – Djokovic, Hoban (47′ Pereira), Păun – Deac (62′ Omrani), Debeljuh (62′ Rondon), Joca (6′ Chipciu, 87′ Carnat). Antrenor: Dan Petrescu;

FC Botoșani: Hankic – Plămadă (69′ Chalkiadakis), Moescu, Șeroni, Țigănașu – Croitoru (31′ Tîrcoveanu), Florescu, Ongenda – Roman, Keyta, Fili. Antrenor: Marius Croitoru;

Sebastian Colțescu – Octavian Șovre, Daniel Mitruți;

CFR Cluj: 35′ Hoban;

FC Botoșani: 52′ Moescu, 58′ Roman;

FC Botoșani: 82′ Moescu;

Cu această victorie, CFR urcă pe locul 2 cu 15 puncte, iar FC Botoșani este pe 9 cu 8 puncte.

Etapa viitoare, CFR va juca în deplasare cu FC Voluntari, iar FC Botoșani se va deplasa la Mediaș pentru partida cu Gaz Metan.

CFR revine pe primul loc în Liga 1
academica-clinceni-fcsb-liga-1
Victorie smulsă pe final de FCSB în deplasare la Academica Clinceni
dinamo-craiova-liga-1
Craiova continuă startul perfect de campionat și o învinge pe Dinamo pe Arena Națională