Home > Fotbal > Sepsi câstigă fără emoții în deplasare la Poli Iași

Sepsi câstigă fără emoții în deplasare la Poli Iași

poli-iasi-sepsi-liga-1

Sepsi Sf. Gheorghe s-a impus astăzi pe stadionul „Emil Alexandrescu” în fața lui Poli Iași cu scorul de 4-1 (3-0), într-o partidă contând pentru etapa a 7-a din Liga 1.

Bajrovic a deschis scorul pentru covășneni în minutul 24, profitând de respingerea în față a lui Brânză după șutul lui Fulop. Vașvari a făcut 2-0 în minutul 34 dintr-un penalty dictat în urma unui fault al lui Platini asupra lui Ștefănescu. Bouhenna a dus scorul la 3-0 în minutul 39 cu o lovitură de cap în urma unui corner executat de Fulop.

Popadiuc a redus din handicap în minutul 53, finalizând o pasă filtrantă trimisă de Cristea. Autogolul lui De Iriondo, care a respins în proprie poartă centrarea lui Purece în minutul 90, a stabilit scorul final 4-1.

Poli Iași: Brânză – Onea (89′ Stan), De Irondo, Baxevanos, Bușu – Cristea (46′ Chacana), Acka (46′ Cabral), Passaglia – Platini, Cristea, Popadiuc (82′ Assulin). Antrenor: Daniel Pancu;

Sepsi: Niczuly – Dimitrov (59′ Deligiannidis), Bouhenna, Mitrea, Ștefănescu – Fulop, Vașvari, Aganovic (81′ Purece) – Dragomir (14′ Achahbar), Bajrovic (59′ Golofca), Fulop (81′ Fofana). Antrenor: Leo Grozavu;

Ionuț Coza – Mircea Grigoriu, Radu Ghinguleac;

Poli Iași: 68′ Chacana;

Sepsi: 19′ Mitrea, 23′ Dimitrov;

Cu această victorie, Sepsi urcă pe locul 3 cu 12 puncte, în timp ce Poli Iași este pe 8 cu 9 puncte.

Etapa viitoare, Poli Iași va juca în deplasare cu Astra, iar Sepsi va primi vizita lui Dinamo.

academica-clinceni-fcsb-liga-1
Victorie smulsă pe final de FCSB în deplasare la Academica Clinceni
dinamo-craiova-liga-1
Craiova continuă startul perfect de campionat și o învinge pe Dinamo pe Arena Națională