Home > Fotbal > CFR se împiedică la Giurgiu după ce a condus cu 2-0 și pierde primul loc în clasament

cfr-astra-liga-1

Astra și CFR au terminat la egalitate la Giurgiu, scor 2-2 (1-2), în ultimul meci al etapei a 6-a din play-off-ul Ligii 1.

Itu a deschis scorul pentru oaspeți în minutul 12, după ce a deviat în plasă șutul în forță a lui Rondon. Burcă a făcut 2-0 în minutul 17, fiind pe fază la mingea respinsă de Lazar după lovitura de cap a lui Djokovic. Astra a redus din handicap în minutul 31 grație autogolului lui Bordeianu care a trimis în poartă șutul-centrare a lui Radunovic venit în urma unei acțiuni personale în care l-a ridiculizat pe Costache.

Alibec a restabilit egalitatea în minutul 79 finalizând din centrul terenului centrarea pe jos a lui Balaure.

Astra: Lazar – Pahonțu (8′ Răduț), Graovac, Dandea, Radunovic – Simion, Crepulja, Seto (65′ Balaure) – Alibec, Fatai (65′ Gheorghe), Budescu (88′ Dima). Antrenor: Bogdan Andone;

CFR Cluj: Arlauskis – Susic, Burcă, Vinicius, Camora – Itu (46′ Păun), Bordeianu, Djokovic (82′ Chipciu) – Deac (87′ Golofca), Rondon, Costache. Antrenor: Dan Petrescu;

Andrei Chivulete – Vladimir Urzică, Valentin Avram;

Astra: 36′ Seto, 85′ Răduț, 90+2′ Lazar, 90+3′ Dima;

CFR Cluj: 49′ Susic, 81′ Burcă, 90′ Păun;

Dup acest egal, Astra se menține pe locul 3 cu 29 de puncte, iar CFR cade pe locul 2 cu 37 de puncte.

Etapa viitoare, Astra va juca în deplasare cu FC Botoșani, iar CFR va primi vizita lui Gaz Metan.