Home > Fotbal > Chelsea întoarce pe final scorul și învinge pe Arsenal pe Emirates

Chelsea întoarce pe final scorul și învinge pe Arsenal pe Emirates

Chelsea a realizat o revenire spectaculoasă pe final smulgând victoria și stricând revenirea lui Mikel Arteta pe Emirates Stadium în calitate de antrenor al lui Arsenal.
Arteta, la primul său joc de acasă de când l-a înlocuit pe Unai Emery, a sperat că va obține trei puncte atât de importante după ce lovitura de cap a lui Pierre-Emerick Aubameyang din startul meciului i-a adus pe Tunari în avantaj.
Chelsea, cu antrenorul Frank Lampard făcând o schimbare tactică încă din prima repriză atunci când l-a introdus pe Jorginho în locul lui Emerson , au primit cadou golul egalizator cu șapte minute înainte de final atunci când portarul Bernd Leno a ieșit greșit la lovitura liberă a lui Mason Mount și nu a reușit să boxeze mingea, lasându-l pe Jorginho să îndeplinească o simplă formalitate.
Arsenal s-a simțit nedreptățită, deoarece Jorginho a avut norocul să scape de un al doilea cartonaș galben pentru un fault cinic asupra lui Lucas Torreira.
Chelsea a lovit din nou cu trei minute înainte de final , Tammy Abraham întorcându-l mult prea ușor în careu pe nou intratul , Shkodran Mustafi și șutând printre picioarele lui Leno pentru 2-1.
Arsenalul, care l-a pierdut pe Chambers din cauza unei accidentări în prima repriză, va începe 2020 cu 11 puncte în spatele Chelsea, clasată pe locul patru și fără o victorie în Premier League, din 6 octombrie.