Home > Fotbal > Chindia o învinge pe Academica Clinceni în primul meci al etapei

Chindia o învinge pe Academica Clinceni în primul meci al etapei

chindia-clinceni-liga-1

Chindia Tîrgoviște a învins-o în această seară pe teren propriu pe Academica Clinceni, scor 2-1 (2-0), în primul meci al etapei a 18-a din Liga 1.

Daniel Popa a deschis scorul în minutul 25, cu o execuție spectaculoasă din voleu din interiorul careului după o centrare excelentă a lui Rață. Două minute mai târziu, același Popa centrează pe jos în careu pentru Neguț, acesta profită de alunecarea lui Gardoș și înscrie cu un șut imparabil. Cascini a redus diferența în minutul 60 cu un șut imparabil din marginea careului mic, după ce mingea a ajuns la el nemarcat după o respingere greșită a defensivei adverse.

Chindia Târgovişte: Aioani – Căpuşă, Piţian, Iacob, Dinu – Neguţ, Raţă, Dulca, Dumitraşcu – Florea (Berisha ’68), Popa (Costea ’90+2). Antrenor: Emil Săndoi;

Academica Clinceni: Vâlceanu – Pashov (Moulin ’46), Jutric, Gardoş, Dobrescu (Dumitriu ’83)– Popa, Cebotaru (Markovici ’59), Cascini – Cordea (Achim ’83), Chunchucov, Andronic (Pîrvulescu ’19). Antrenor: Ilie Poenaru;

Marian Barbu – Imre-Laszlo Bucsi, Stelian Slabu – Lucian Rusandu;

Chindia Târgovişte: Florea ’21, Iacob ’87;

Academica Clinceni:  Gardoş ’39, Pîrvulescu ’49, Markovici ’62, Dumitriu ’86;

După această victorie, Chindia acumulează 27 de puncte și urcă pe locul 5, în timp ce Academica este pe 6 cu 26 de puncte.

Etapa viitoare, Chindia va juca în deplasare cu FC Hermannstadt, iar Academica va primi vizita celor de la FC Botoșani.