Home > Fotbal > Clinceni trece de Voluntari în duelul ilfovului

Clinceni trece de Voluntari în duelul ilfovului

clinceni-voluntari-liga-1

Academica Clinceni a învins-o în această seară pe FC Voluntari cu scorul de 2-1 (1-0), în prima partidă din etapa 10-a din play-out-ul Ligii 1.

Adrian Șut a deschis scorul în minutul 38 cu un șut din 12 metri după ce a fost găsit excelent de Cebotaru. Markovic a făcut 2-0 în minutul 61 profitând de o gravă eroare a lui Cojocaru care a luftat în încercarea a respinge o minge aruncată în adâncime. Tudorie a redus din handicap în minutul 75 reluând imparabil cu capul o centrare din lovitură liberă a lui Eric.

Clinceni : Vâlceanu – Matei, Bejan, Munoz, Dobrescu – Albu, Cebotaru (68′ Ventura), Șut – Merloi (46′ Achim), Markovic (74′ Ion), Buziuc (80′ Kontoes); Antrenor: Ilie Poenaru;

Voluntari: Cojocaru – Belu, Pașcanu, Achim, Vlad – Căpătînă, De Lucas – Sanoh (63′ Morar), Mățan (68′ Eric), Gheorghe (56’Laidouni) – Simonovski (46′ Tudorie). Antrenor: Mihai Teja;

Adrian Cojocaru – Andrei Constantinescu, Alexandru Vodă;

Clinceni : 34′ Bejan, 44′ Humanes, 85′ Vâlceanu;

Voluntari: 12′ Pablo, 56′ Iordache, 61′ Sanoh, 70′ Gorobsov;

Cu această victorie Clinceni ajunge pe locul 8 în clasament cu 29 de puncte, iar FC Voluntari cade pe 9 cu 28 de puncte.

Etapa viitoare, Academica va primi vizita lui Poli Iași, iar FC Voluntari va juca acasă cu Sepsi Sf. Gheorghe.