Home > Fotbal > CS Mioveni se impune în derby-ul județului Argeș

CS Mioveni se impune în derby-ul județului Argeș

fc-arges-cs-mioveni-liga-2

CS Mioveni a învins-o în această seară în deplasare pe FC Argeș cu scorul de 3-2 (1-2), într-o partidă restantă din etapa a doua a play-off-ului ligii secunde.

În minutul 11, Cătălin Alexe a deschis scorul pentru oaspeți după o incursiune pe partea stângă și un șut imparabil din 12 metri. Năstăsie a egalat în minutul 32 executând imparabil o lovitură liberă de la 30 de metri. Popescu a adus-o pe FC Argeș în avantaj în minutul 42 reluând cu capul din cinci metri o recentrare a lui Mihai Leca.

Massaro a restabilit egalitatea în minutul 68, finalizând din marginea careului mic, după ce apărarea argeșeană nu a reușit să respingă o centrare din lovitură liberă. Anghelină a adus victoria Mioveniului în minutul 89, după ce a speculat o degajare greșită a portarului Ducan și a înscris cu un șut din marginea careului.

FC Argeș: Ducan – Tofan, Leca, Deslandes, Șerbănică – Prepeliță (Brînzan 55′), Șerban – Popescu (Mirică 87′), Matiș, Năstăsie (Grecu 63′) – Buhăescu (Popa 87′). Antrenor: Ionuț Badea;

CS Mioveni: Croitoru – Ghiță (Albăstroiu 85′), Gherghe, Burnea, Alexe – Șerban, Anghelina – Rădescu (Trașcu 85′), Massaro (Hergheligiu 75′), Măzărache (Ișfan 59′) – Balint. Antrenor: Claudiu Niculescu;

Florin Andrei – Daniel Hulubei, Vlad Bârleanu;

FC Argeș: 6′ Deslandes, 19′ Tofan, 45+2 Matiș, 86′ Ducan;

CS Mioveni: 26’Măzărache, 28′ Gherghe, 31′ Șerban, 45′ Anghelină;

FC Argeș: 90+2′ Tofan;

Cu această victorie, CS Mioveni urcă pe locul 3 cu 24 de puncte, în timp ce FC Argeș cade pe 4 cu 23 de puncte.

Etapa viitoare, FC Argeș va juca în deplasare cu Petrolul, iar CS Mioveni va da piept la Măgurele cu Turris.