Home > Fotbal > Juventus amână sărbătoarea titlului

Juventus amână sărbătoarea titlului

juventus-udinese-serie-a

Juventus Torino a fost învinsă cu 2-1 (0-1) în deplasare de Udinese într-o partidă contând pentru etapa a 35-a din Serie A. Dacă ar fi câstigat, torinezii deveneau matematic campioni.

Matthijs de Ligt a deschis scorul pentru oaspeți în minutul 42. Ilija Nestorovski a restabilit egalitatea în minutul 55. Seko Fofana a aduc victoria lui Udinese în al doilea minut de prelungire al meciului.

Cu acestă victorie, Udinese urcă pe locul 15 cu 39 de puncte și scapă de grijile retrogradării. Juve are 80 de puncte, cu 6 mai multe decât locul 2 Atalanta și rămâne în continuare la o victorie de al nouălea titlu consecutiv.

Etapa viitoare, Udinese va juca în deplasare la Cagliari, iar Juventus va primi vizita Sampdoriei.