Home > Exclusiv > Declarații Video în EXCLUSIVITATE, festivitatea de premiere și bucuria dinamoviștilor după cel de al patrulea titlu consecutiv

dinamo-campioana-handbal

Dinamo a câstigat fără drept de apel, meciul al doilea al finalei Ligii Naționale, 33-19 cu Dobrogea Sud Constanța.

Astfel, dinamoviștii s-au încunat pentru a patra oară consecutiv campioni ai României. Este cel de al 16-lea titlu din istoria clubului.

Cel de al doilea meci al finalei, a fost total dezechilibrat. Curajul lui Zvonko Sundovski, de a juca de la început 7 contra 6 pe atacul dobrogenilor, a  fost taxat aspru de dinamoviști, care au marcat de patru ori cu poarta goală. Din nou Bannour, a fost omul meciului, cu 10 goluri înscrise. Tunisianul a înscris în cele două partide ale finalei, nu mai puțin de 24 de goluri.

La pauză meciul era ca și jucat, Dinamo conducând cu 21 la 10. În repriza a doua, gazdele au mai redus din turația motoarelor, fiind foloșiti și mai mulți jucători ce nu au prins foarte multe minute în acest sezon. Cu toate acestea, bucureștenii s-au impus la final, cu 33 la 19.

De la jumătatea celei de a doua repriză, suporterii dinamoviștii au declansat fiesta în tribune. Aceștia se gândesc la un nou sezon de Liga Campionilor, unde în precedentele trei sezoane, au fost aleși în mai multe rânderi, suporterii etapei.

Pentru Dinamo au punctat: Bannour (10 goluri), Alouini (6), Descat (6), Gavriloaia (3), Komogorov (3), Szasz (2), Acatrinei (1), Kuduz (1), Dima (1).

Pentru Dobrea Sud au înscris: Crnoglavac (4 goluri), Malinovic (3), Csog (2),  Andrei (2), Kevic (2), Cutura (1), Nistor (1), Nikolic (1), Chikovani (1),  Ignat (1).

După partidă, dinamoviștii au declanșat fiesta. În Video-ul de mai jos, puteți regăși declarații în Exclusivitate de la Andrei Savenco, Alireja Moussavi, Răzvan Gavriloaia și de la antrenorul dinamovist, Constantin Ștefan. De asemenea, aveți imagini de la festivitate de premiere și bucuria dinamoviștilor din teren și din tribune.