Home > Fotbal > Derby-ul „frăției” tranșat de Rapid la Timișoara

Derby-ul „frăției” tranșat de Rapid la Timișoara

Rapid câștigă, scor 2-0, derby-ul „frăției” cu ASU Politehnica Timișoara din cadrul etapei a 15-a a Ligii a 2-a. Pentru a marca această legătură dintre cluburi jucătorii ambelor echipe au evoluat în tricouri speciale, care vor fi scoase la licitație, iar suma strânsă va fi redirecționată către Organizația „Salvați Copiii” Filiala Timișoara.

Meciul a început destul de tensionat încă din primele două minute când Costin l-a faultat pe Codrea undeva la mijlocul terenului. Rapid a deschis scorul repede, în minutul 5, Dandea a prins un șut din interiorul careului după o bâlbâială a poliștilor în acea zonă. Crișan a dublat avantajul înainte de pauză, a reluat cu capul din 6 metri centrarea în diagonală venită excelent de la Sefer.

A fost ultimul meci pentru ambele formații în acest an. Din sezonul regulat au mai rămas de disputat câteva etape, iar Poli și Rapid se luptă pentru biletele din play-off. Astfel, la final de an, ASU Poli Timișoara este pe locul cinci cu 24 de puncte, iar Rapid are 26 de puncte și a urcat pe locul trei.

Echipele de start

ASU Poli Timișoara: Hindrich – Radu (56, Jurj), Scutaru, Mera (c), Pamfile – Munteanu (70, Popovici), Codrea (75, Casado), Coadă (56, Manea), Ivanovici – Axente, Plazonja (56, Ignea)
Antrenor: Dan Alexa

Rapid București: Drăghia – Voicu (c), Dandea, Crișan (72, Nastos), Goge – Jorza, Costin, Sefer, Pănoiu (62, Ilie) – Hlistei (85, Drăghiceanu), Bălan (85, Pop)
Antrenor: Nicolae Grigore

Brigada de arbitri: Mihai Amorăriței la centru, ajutat la cele două tușe de Doru Zamfir și Radu Despa.