Home > Handbal > Dinamo câstigă Cupa României

Dinamo câstigă Cupa României

dinamo-cupa-romaniei-handbal

Dinamo a câstigat Cupa Românei la Handbal după ce s-a impus în finala de la Sf. Gheorghe, în fața celor de la Dobrogea Sud Constanța, scor 24-21 (11-10).

Pe tot parcursul primei reprize cele două echipe au mers cap la cap, Dinamo intrând la cabine cu avantaj minim, 11-10.

Scorul a rămas la fel de strând și în primele zece minute ale reprizei secunde. Dar, de la scorul de 15-15, Dinamo a reușit să înscrie de șase ori la rând, astfel încât, în minutul 48 scorul era 21-15. Finalul le-a aparținut constănțenilor, însă nu au mai putut să răstoarne rezultul, astfel că s-a terminat, 24-21.

Pentru Dinamo au punctat: Kuduz (6 goluri), Humet (6), Vujic (5), Ghionea (4), Negru (1), Shebib (1), Szasz (1).

Pentru Dobrogea Sud au marcat: Komogorov (6 goluri), Nikolic (5), Chikovani (3), Șandru (3), Andrei (2), Nistor (1), Ilie (1), Radojevic (1), Susanu (1).

Odată cu trofeul Cupei României, Dinamo a obținut și Super Cupa României, ambele trofee fiind desemnate după aceeași finală.