Home > Handbal > CSM București începe cu victorie noul sezon de Liga Campionilor

CSM București începe cu victorie noul sezon de Liga Campionilor

csm-bucuresti-metz-champions-league

CSM București a început cu victorie noul sezon de Champions League, după ce a învins-o în Sala Polivalentă din Capitală pe Metz, cu scorul de 31-26 (17-10).

„Tigroaicele” au început în forță partida, iar în minutul 9 conduceau deja cu 5-1. În minutul 17, diferența s-a mărit la cinci goluri, 10-5. În mintul 27, CSM a pus șapte goluri peste franțuzoaice, 15-8. Aceasta a fost și diferența cu care s-a intrat la cabine, 17-10.

Diferența de șapte goluri s-a păstrat destul de constant pe durata reprizei secunde, ba chiar în minutul 49, CSM conducea cu 29-20. Franțuzoaicele au avut însă un final mai bun de meci, în care au mai reușit să reducă din handicap, CSM câstigând în final cu 31-26.

Pentru CSM au înscris: Neagu (12 goluri), Lazovic (5), Omoregie (2), Martin (2), Smeets (2), Pintea (2), Moisă (2), Perianu (1), Dembele (1), Cabral (1).

Pentru Metz au punctat: Stanko (4 goluri), Burgaard (3), Sajka (3), Perederiy (3), Deba (3), Nocandy (2), Kanor (2), Kanor L. (2), Bont (1), Bouktit (1), Copy (1).

Pentru moment, CSM se situează pe locul 2 în grupă după victoria din această seară. Etapa viitoare de Champions League, bucureștenecele vor juca în deplasare la Esbjerg.