Home > Handbal > Dobrogea Sud Constanța a doua finalistă a Cupei României

Dobrogea Sud Constanța a doua finalistă a Cupei României

dobrogea-sud-constanta-cupa-romaniei

HC Dobrogea Sud Constanța s-a calificat în finala Cupei României, după ce s-a impus în semifinala de la Sf. Gherghe contra celor de la Poli Timișoara, scor 24-20 (6-10).

Poli a pornit ca din tun partida, iar în minutul 8 conducea cu 4-0. Această diferență s-a menținut destul de constant pe parcursul primei reprize, ba chiar în minutul 25 a fost mărita la 10-4. Finalul reprizei le-a aparținut însă dobrogenilor care au redus ecartul la 6-10.

Și startul reprizei secunde le-a aparținut tot lor, în minutul 35 venind la 8-10, ca mai apoi în minutul 39 să reușească egalarea 11-11. Constănțenii au preluat pentru prima oară conducerea în minutul 51, cu scorul de 17-16. În minutul 55, se desprinseseră la două goluri, 19-17. Timișorenii nu a mai reușit să facă față asaltului „delfinilor”, iar în final au trebuit să se recunoască învinși, 20-24.

Pentru Dobrogea Sud au înscris: Nikolic (6 goluri), Rocha (5 ), Chikovani (5), Andrei (4), Șandru (2), Nistor (1), Komogorov (1).

Pentru Poli au punctat: Sadoveac (6), Monteiro (3), Fenici (3), Caba (2), Cîmpan (2), Șomlea (1), Dedu (1), Baican (1), Năstăsie (1).

Dobrea Sud va înfrunta mâine Dinamo de la ora 18 în finala Cupei, iar odată cu ea se ca decerna și Super Cupa României.