Home > Handbal > Dinamo este prima finalistă a Cupei României

Dinamo este prima finalistă a Cupei României

dinamo-cupa-romaniei-handbal

Dinamo București s-a calificat în finala Cupei României după ce a învins-o în prima semifinală a Final 4-ului de la Sf. Gheorghe pe CSM Bacău cu scorul de 22-17 (8-7).

Prima repriză a fost una extrem de echilibrată, cele două formații mergând cap la cap permanent pe toată durata reprizei. Dinamo a intrat la cabine cu avantaj la limită, 8-7.

Dinamo a fost prima echipă care a reușit să se desprindă la două goluri, 10-8, minutul 34. Apoi alb-roșii au preluat definitiv controlul partidei, în minutul 47, ei conducând cu 18-12. Băcăuanii nu au mai izbutit să recupereze diferența până în final, partida terminându-se cu scorul de 22-17.

Pentru Dinamo au marcat: Negru (5 goluri), Bannour (4), Kuduz (4), Szasz (3), Ghionea (2), Gavriloaia (2), Vujic (1), Humet (1).

Pentru Bacău au punctat: Crnoglavac (5 goluri), Serhel (4), Tîrzioru (3), Păunică (2), Rotaru (1), Huta (1),  Cotinghiu (1).

În finala de mâine, Dinamo va înfrunta învingătoarea dintre Politehnica Timișoara și Dobrogea Sud Constanța.