Home > Handbal > Dinamo câstigă o primă partidă dificilă în campionat contra Potaissei Turda

Dinamo câstigă o primă partidă dificilă în campionat contra Potaissei Turda

dinamo-turda-liga-zimbrilor

Dinamo s-a impus în această dimineață în fața Potaissei Turda la Sfântu Gheorghe, scor 29-26 (14-13), într-o partidă din cadrul etapei a 4-a din Liga Zimbrilor. Toate etapele din acestă ediție a Ligii Zimbrilor se vor disputa în sistem tip turneu.

Dinamo a început mai bine partida, iar în minutul 9 se desprinsese la 6-3. Turda a reușit să revină imediat, iar în minutul 10 a restabilit egalitatea la 6. Bucureștenii s-au desprins din nou la trei lungimi, 11-8, minutul 20. Această diferență s-a menținut până în finalul reprizei, când de la 11-14, ardelenii au reușit să vină la 13-14, scor înregistrat la oameni.

Dinamo a început în forță partea secundă, iar în minutul 32 se desprinsese la 17-13. Diferența a fost menținută pe durata reprizei secunde, ba chiar în minutul 46 diferența s-a mărit la 6 goluri, 24-18. Turda n-a reușit decât să mai strângă scorul, 25-28 minutul 58. Această diferență s-a înregistrat și în finalul partidei, 29-26.

Pentru Dinamo au înscris: Bannour (6 goluri), Negru (4), Vujic (4), Humet (3), Bizău (3), Szasz (3), Ghionea (2), Gavriloaia (2), Asoltanei (2), Savenco (1).

Pentru Turda au punctat: Pavel (6 goluri), Talas (4), Ghiță (4), Pop (3), Thalmaier (3), Pințoiu (2), Iancu (1), Szoke (1), Lazăr (1), Rohozneanu (1).

După această victorie, Dinamo este pe primul loc cu 12 puncte, iar Turda este pe 6 cu 6 puncte.

Runda viitoare va avea loc mâine, iar Dinamo va juca cu Vaslui, în timp ce Potaissa va juca cu Suceava.