Home > Handbal > Dobrogea Sud Constanța se impune în derby-ul rundei cu CSM București

Dobrogea Sud Constanța se impune în derby-ul rundei cu CSM București

dobrogea-sud-csm-bucuresti-liga-zimbrilor

Dobrogea Sud Constanța s-a impus în fața celor de la CSM București, scor 30-27 (15-14), în derby-ul etapei a 4-a din Liga Zimbrilor. Partida a avut loc la Sf. Gheorghe, tot sezonul disputându-se în sistem tip turneu.

Dobrogenii au început mai bine, iar în minutul 5 se desprinseseră la 3-0. Bucureștenii au revenit și au egalat la 4 în minutul 9. Aceștia au continuat jocul bun, iar în minutul 17 s-au distanțat la 9-6. Constanța a reușit să revină, iar în minutul 26 au egalat la 12. Până la finalul reprizei s-a mers cap la cap, dar „delfinii” au intrat cu avantaj minim la cabine, 15-14.

Partea secundă a început mai bine pentru Dobrogea care s-a desprins la patru goluri, 23-19, minutul 44. În minutul 50 diferența s-a mărit la 28-23. Bucureștenii nu au mai reușit să recupereze decât două goluri până la final, astfel că partida s-a încheiat cu 30-27.

Pentru Dobrea Sud au înscris: Andrei (9 goluri), Radojevic (5), Komogorov (5), Nistor (4), Șandru (3), Vasile (1), Kikolic (1), Susanu (1), Simovic (1)

Pentru CSM București au punctat: Nantes ( 11 goluri), Onyejekwe (5 goluri), Davidovic (3), Selicani (2), Predragovic (2), Mazilescu (1), Rotaru (1), Tărîță (1), Becheru (1).

După această victorie, Dobrogea Sud se menține pe primul loc cu 12 puncte, în timp ce bucureștenii sunt pe 3 cu 9 puncte.

În etapa viitoare care se va disputa mâine, Dobrogea Sud va juca cu CSM Focșani, iar CSM va juca cu Călărași.