Home > Fotbal > Dinamo învinge la Iași și iese din zona roșie a clasamentului

Dinamo învinge la Iași și iese din zona roșie a clasamentului

poli-iasi-dinamo-liga-1

Dinamo a învins-o în această seară în deplasare pe Poli Iași, scor 2-1 (1-1), într-o partidă contând pentru etapa a 6-a din play-off-ul ligii 1.

Sorescu a deschis scorul pentru oaspeți în minutul 21 cu un șut plasat din marginea careului. Zajmovic a restabilit egalitatea în minutul 42 după ce a reluat cu capul centrarea din corner a lui Mensah. Morsay a făcut 2-1 în minutul 54, fructificând pasa excelentă a lui Nemec care l-a lăsat singur cu portarul advers.

Poli Iaşi: Brînză – Onea, Mihalache, Baxevanos, Buşu – De Iriondo (Gaitan ’81), Passaglia (Cristea ’81) – Mensah, Vanzo (Flores ’64), Stan (Popadiuc ’11) – Zajmovic. Antrenor: Nicolo Napoli;

Dinamo: Eşanu – Bejan, Puljic, Albentosa – Sorescu, Achim, Anton, Gol, Filip (Radu ’75) – Mihaiu (Morsay ’46, Blejdea ‘89), Nemec. Antrenor: Dusan Uhrin;

Horaţiu Feşnic – Valentin Avram, Alexandru Cerei – Florin Andrei;

Poli Iaşi: Flores ‘65;

Dinamo: Puljic ‘6, Sorescu ’77, Nemec ‘90+1;

Cu această victorie, Dinamo ajunge la 24 de puncte și urcă pe locul 11 în clasament. Poli Iași este pe 16 cu 17 puncte.

Etapa viitoare, Poli Iași va juca în deplasare cu UTA, iar Dinamo va primi vizita lui Hermannstadt.