Home > Fotbal > Dinamo se clasează pe cel mai slab loc din istorie la finalul unui campionat

Dinamo se clasează pe cel mai slab loc din istorie la finalul unui campionat

dinamo-voluntari

Dinamo și Voluntari s-au întâlnit în această seară în Ștefan cel Mare în ultima etapă a play-out-ului.

Dinamo era obligată să învingă pentru a nu pierde locul 8, în timp ce cei de la Voluntari trebuiau si ei să castige pentru a termina pe locul 10.

Mircea Rednic a trimis pe teren următoarea formație: Mandanda – Ciobotariu, Klimavicius, Grigore – Zenke (69′ Jaadi), Filip, N’Diaye (80′ Șerban), Sorescu – Jaadi – Montini, Popa (61′ Christovao).

Voluntari a început în următoarea formulă: Vâtcă – Jose, Hodorogea, Russo, Vlad – Gheorghe, Lazăr (86′ Rauta), Laidoni – Pîrcălabu (66′ Popadiuc), Bălan, Belahmeur.

În minutul 14, Ricardo i-a centrat în fața porții lui Montini, însă reluarea italianului din alunecare trece puțin pe lângă. În minutul 38, Ricardo Grigore trage de la 30 de metri, însă Vâtcă este la post. O primă repriză anostă se termină cu scorul de 0-0.

În minutul 48, Reeda Jadi executa puternic o lovitură liberă din lateral dreapta, însă Vâtcă respinge în lateral. În minutul 57, Laidouni scapă singur cu portarul, trage în diagonală, dar Klimavicius se repliază în ultima clipă și deviază în corner. În minutul 61, Belahmeur primește în careu și sutează din întoarcere, mingea lovind bara porții lui Mandanda. În minutul 64, Christovao ia o acțiune pe cont propriu, driblează doi jucători, ajunge la marginea careului și sutează în bară. Până la final nu au mai fost faza de poartă, asa că partida s-a încheiat cu scor alb.

Dinamo și Voluntari termina la egalitate 0-0, un joc în mare parte anost, care a avut loc pe o ploaie torențială.

Dinamo termină campionatul pe locul 9, cea mai slabă clasare din istorie, în timp ce Voluntari termină pe 11.