Home > Fotbal > Dinamo suferă o nouă umilință în deplasare

Dinamo suferă o nouă umilință în deplasare

sepsi-dinamo-liga-1

Sepsi Sf. Gheorghe a învins-o în această seară pe teren propriu pe Dinamo cu scorul de 4-1 (2-1) într-o partidă contând pentru etapa a 14-a din Liga 1.

Ștefănescu a deschis scorul în minutul 14 cu un șut în diagonală deviat de Sorescu în poartă. Același Ștefănescu a realizat dubla în minutul 21, cu o execuție din marginea careului mic după o pasă excelentă a lui Achahbar. Torje a redus din diferență în minutul 39 cu un șut de la 25 de metri după ce portarul gazdelor a boxat greșit o minge aruncată în careu.

Mitrea a făcut 3-1 în minutul 72 cu o lovitură de cap după o centrare perfectă din lovitură liberă a lui Gonzalez. Fofana a stabilit scorul final 4-1 cu un șut din prima din marginea careului mic după o minge întoarsă de Bărbuț.

Sepsi: Began – Dimitrov, Ninaj, Mitrea, Stefanescu (Golofca 80’) – Eder Gonzalez (Fofana 80’), Paun, Dumitrescu – Askovski (Barbut 74’), Luckassen (Chunchukov 73’), Achahbar (Damascan 64’). Antrenor: Cristiano Bergodi;

Dinamo: Iliev – Sorescu, Pinto, Popa (Grigore 41’), Radu – Torje, Espinosa, Itu (Tira 79’) – Magureanu (Cretu 79’), Ivanovski (Vestenicky 90’), Matei (Bani 90’). Antrenor: Mircea Rednic;

Arbitru:

Sebastian Colțescu;

Sepsi: 33′ Gonzalez, 81′ Fofana;

Dinamo: 90′ Torje;

Cu această victorie, Sepsi acumulează 13 puncte și urcă pe locul 11 în clasament. Dinamo este pe 15 cu 8 puncte.

Etapa viitoare, Sepsi va juca în deplasare cu FC U Craiova, iar Dinamo va primi vizita celor de la CFR.