Home > Handbal > Dobrogea Sud Constanța pierde dramatic calificarea în grupele European League

Dobrogea Sud Constanța pierde dramatic calificarea în grupele European League

constanta-sporting-european-league

Dobrogea Sud Constanța a fost eliminată din European League, după ce a pierdut returul din deplasare cu Sporting Lisabona, scor 21 – 22 (12-10). În tur scorul fusese egal 27-27.

Startul partidei a fost unul echilibrat, doar Sporting având în minutul 3 avantaj de două goluri, 3-1. Constanța a revenit însă și a egalat, iar apoi s-a mers cap la cap până spre finalul reprizei. Dobrogenii au apăsat pedala de accelerație în ultimele minute ale reprizei și au reușit să intre la cabine cu avantaj de două goluri, 12-10.

Constanța a început excelent și repriza secundă. iar în minutul 33 conduceau cu 14-10. Ei nu au reșit să mențină această diferență, iar în minutul 45, s-au văzut egalați la 17. S-a mers cap la cap până în finalul meciului, când Sporting avea avans de un gol, 22-21, iar dobrogenii ratat două atacuri succesive, astfel văzându-se eliminați.

Pentru Sporting au înscris: Tavares (7 goluri), Marzo (6), Silva (2), Djukic (2), Ruesga (1), Schongarth (1), Veitia (1), Salvador (1), Clarac (1).

Pentru Constanța au punctat: Nikolic (4), Komogorov (4), Buricea (3), Șandru (2), Nistor (2), Rocha (2), Ilie (2), Chikovani (1), Radojevic (1).

Și Potaissa Turda a pierdut returul cu Toulouse scor 27-31, ardelenii fiind și ei eliminați din competiție.

Dinamo rămâne singura echipă care ne va reprezenta în grupele competiției, formația campioană fiind calificată direct.