Home > Handbal > Dobrogea Sud Constanța a remizat cu Sporting în prima manșă a play-off-ului pentru grupele European League

dobrogea-sud-constanta-sporting

Dobrogea Sud Constanța a remizat în această seară pe teren propriu cu cei de la Sporting Lisabona, scor 27-27 (14-16), în prima manșă a dublei decisive pentru calificarea în grupele European League.

Începutul meciului a fost echilibrat, cele două echipe mergând cap la cap până la 8-8 în minutul 16. Portughezii au fost primii care au reșit să se desprindă la două goluri, 10-8 în minutul 18. Totuși Constanța au reușit să revină imediat și să egaleze la 11 în minutul 22. Finalul reprizei a aparținut oaspeților care au reșit să se desprindă din nou la două goluri, 16-14.

Constanța a început în forță partea secund reușind 5 goluri consecutive și luând avans 19-16 în minutul 40. Această diferență s-a păstrat doar șapte minute, până când portughezii au izbutit să egaleze la 22. Până în finalul meciului s-a mers cap la cap, scorul final fiind 27-27.

Pentru Dobrogea Sud au marcat: Nistor (10 goluri), Komogorov (5), Nikolic (3), Buricea (3), Chikovani (1), Radojevic (1), Simovic (1), Susanu (1), Ersin (1), Șandru (1).

Pentru Sporting au înscris: Marzo (7), Bingo (4), Veitia (3), Salvador (3), Silva (3), Djukic (2), Clarac (1), Ruesga (1), Rocha (1), Tavares (1), Schongarth (1), Skok (1).

Meciul retur va avea loc pe 29 Septembrie la Lisabona.