Home > Handbal > Neagu aduce victoria lui CSM la Esbjerg în ultima secundă

Neagu aduce victoria lui CSM la Esbjerg în ultima secundă

cristina-neagu-victorie-csm-bucuresti

CSM București a învins-o în această după-amiază în deplasare pe Esbjerg, scor 30-29 (17-15), într-o partidă din etapa a doua a fazei grupelor din Liga Campionilor.

Începutul partidei a fost unul extrem de echilibrat, cele două echipe mergând cap la cap până la 7-7 în minutul 13. Bucureștencele s-au desprins la două goluri, 9-7 în minutul 15. Apoi în minutul 21, CSM a reușit să se desprindă la 14-9, după trei goluri consecutiv marcate. Cea mai mare diferență s-a înregistrat în minutul 24, 16-10. Finalul reprizei, le-a aparținut însă danezelor, care în minutul 29, au reulit să vină la 14-16. La pauză, CSM conducea cu 17-15.

Esbjerg a început la fel de bine și partea secundă, iar în minutul 35 au egalat la 18. Chiar dacă CSM a condus în permanență, până în finalul meciului s-a mers cap la cap. În ultima secundă a meciului, Neagu a reușit o aruncare senzațională de la 10 metri, care a adus victoria echipei bucureștene, 30-20.

Pentru Esbjerg au marcat: Frey (7 goluri), Solberg (6), Tranborg (5), Ingstad (4), Breistol (3), Nielsen (1), Frafjord (1), Jacobsen (1), Jensen (1).

Pentru CSM au punctat: Neagu (10 goluri), Dembele (5), Omoregie (4), Pintea (4), Lazovic (3), Martin (2), Perianu (1), Moisă (1).

După această victorie, CSM trece pe primul loc în grupă cu 4 puncte, în timp ce Esbjerg este pe 3 cu 2 puncte.

Meciul următor pentru CSM în Ligă va avea loc pe 27 Septembrie pe teren propriu contra lui Rostov-Don.

csm-bucuresti-bietigheim-champions-league
Victorie clară pentru CSM București în deplasare la Bietigheim
kristianstand-csm-champions-league
CSM București pierde primul meci din Champions League în deplasare la Kristiansand