Home > Fotbal > Egal pe National Arena în derby-ul dintre FCSB și Dinamo

Egal pe National Arena în derby-ul dintre FCSB și Dinamo

FCSB și Dinamo s-au întâlnit în această seară pe Arena Națională în derby-ul etapei a 12-a din Liga 1.

Înaintea etapei, FCSB ocupa locul 8 cu 14 puncte, în timp ce Dinamo se situa pe 10 cu 13 puncte.

FCSB a început partida în următoarea formulă: Bălgrădean – Manea, Cristea, Planic Panțîru – Vînă, Oaidă, Popescu – Man, Tănase,Coman.

Dinamo a trimis pe teren următorul prim 11 : Piscitelli – Ciobotariu, Puljici, Popescu, Corbu –  Filip, Mrljak – Moldoveanu, Nistor,  Neicuțescu – Montini.

În minutul 3, Coman prinde un șut bun de la 20 de metri, dar Piscitelli reușește să scoată. În minutul 9, Nistor execută excelent un corner, iar Ciobotariu trimite cu capul în poartă. În minutul 28, Coman primește în careu de la Tănase, profită de bâlbăielile din defensiva dinamovistă și egalează. În minutul 34, arbitrul Istvan Kovacs întrerupe meciul timp de 7 minute din cauza scandărilor rasiste ale suporterilor dinamovisti. În minutul 43, Nistor centrează din lovitură, Montini reia, dar Bălgrădean se întinde și scoate de lângă bară. Din respingere mingea ajunge la Popescu care șutează, dar mingea îl lovește în mână pe Panțîru. În prelungirile reprizei, Nistor execută un corner, Planic respinge de două ori de pe linia porții la reluările lui Popescu și Montini, iar Puljic trimite în bară din 2 metri.

În minutul 46, Popa este bine lansat în adâncime, dar șutul acestuia este respins de Piscitelli. În minutul 52, Popescu șutează de la 25 de metri, dar mingea trece puțin pe lângă. În minutul 55, Nistor îi trimite o pasă la întâlnire lui Moldoveanu care centrează în față porții pentru Montini, dar Cristea respinge în ultima clipă în corner. În minutul 67, Montini îi trimite excelent lui Neicuțescu în careu, dar șutul acestuia trece puțin pe lângă.

FCSB și Dinamo remizează 1-1, iar ros-albastriia cad pe locul 9, în timp ce dinamovisti rămân pe 10.

Etapa viitoare, FCSB va juca în deplasare cu Chindia Tîrgoviște, în timp ce Dinamo va primi vizita lui Gaz Metan Mediaș.