Home > Fotbal > Universitatea Craiova se încurcă în Bănie cu Poli Iași

Universitatea Craiova se încurcă în Bănie cu Poli Iași

Universitatea Craiova a primit pe „Ion Oblemenco” vizita celor de la Poli Iași într-un meci contând pentru etapa a 12-a a Ligii 1.

Înaintea etapei, Craiova ocupa locul 2 cu 22 de puncte, în timp ce Poli Iași se situa pe 5 cu 17 puncte.

Universitatea a început partida în următoarea formulă: Pigliacelli – Vlădoiu, Bălașa, Kelic, Vătăjelu – Ioniță, Mateiu, Bancu – Ivan, Fortes, Mihăilă.

Poli Iași a trimis pe teren următorul prim 11: Târnovanu – Gallego, Frăsinescu, Diallo, Radu – Mihalache, Loshaj – Platini, Passaglia, Horșia – Cristea.

În minutul 9, Bancu îl găseste foarte bine pe Ivan la marginea careului, însă șutul acestuia trece la o palmă de bară. În minutul 45, Mateiu recepționează mingea la 20 de metri de poartă, se întoarce și șutează, dar Târnovanu reține.

În minutul 56, Mateiu prinde un șut bun dintr-o bucată de la 25 de metri, dar mingea se scurge foarte puțin pe lângă poartă. În minutul 68, Mihăilă execută un corner, iar mingea lovitura de cap a lui Koljic cu pământul lovește transversala. În minutul 69, Platini îi trimite o pasă excelentă la întâlnire lui Cristea, iar acesta îl învinge pe Pigliacelli cu un șut din interiorul careului. În minutul 82, Mihăilă centrează excelent din lovitură liberă, iar Fortes aduce egalarea cu o lovitură de cap imparabilă.

Universitatea Craiova și Poli Iași termină la egalitate 1-1, iar oltenii ratează șansa să urce pe primul loc.

Etapa viitoare, Craiova va juca în Gruia contra campioanei CFR, în timp ce Poli Iași va juca pe teren propriu cu cei de la FC Botoșani.