Home > Fotbal > FC Botoșani și Sepsi remizează în prologul etapei a 12-a

FC Botoșani și Sepsi remizează în prologul etapei a 12-a

FC Botoșani și Sepsi SF. Gheorghe s-au întâlnit în această seară în primul meci al etapei a 12-a din Liga 1.
Înaintea etapei, FC Botoșani ocupa poziția a 6-a cu 15 puncte, în timp ce Sepsi se situa pe locul 8 cu 14 puncte.
FC Botoșani a început partida în următoarea formulă: Pap – Patache, Haruț, Chindriș, Holzmann – Rodriguez, Papa – Ofosu, Ongenda, Ashkovski – Moussa.
Sepsi a trimis pe teren următorul prim 11: Fejer – Kilyen, Bouhenna, Tincu, Ștefan – Deaconu, Vașvari, Velev – Carnat, Karanovic, Safranko.
În minutul 2, Deaconu prinde un șut bun de la 20 de metri, dar Pap este la post și reține. În minutul 14, Deaconu centrează din lovitură liberă, iar Carnat reia cu capul periculos, însă Pap respinge. În minutul 26, Vasvari șuteză puternic de la 25 de metri, dar din nou Pap este la post și respinge. În minutul 45, Ofosu centrează, iar Chindriș trimite spre poartă cu capul pe spate, dar mingea trece puțin pe lângă.
În minutul 53, Holzmann face henț în careu și se acordă penalty. Vașvari transformă fără probleme și deschide scorul. În minutul 72, Roman bate direct pe poartă o lovitură liberă de pe partea stângă, dar Fejer respinge în extremis de lângă bară. În minutul 84, Kilyen trimite greșit o pasă spre propriul portar, Roman interceptează, driblează portarul și înscrie pentru 1-1. În minutul 92, Flores îi pasează excelent în interiorul careului lui Velev care trage în plasa laterală dintr-o poziție excelentă. În minutul 94, Halkiadakis ia o acțiune personală, driblează un adversar, intră în careu și șutează în bară.
FC Botoșani și Sepsi remizează 1-1, moldovenii rămânănd pe locul 6, iar Sepsi urcând cel puțin temporar pe 7.
Etapa viitoare, FC Botoșani va juca în deplasare cu Poli Iași, în timp ce Sepsi va primi vizita Astrei Giurgiu.