Home > Motorsport > F1| Final incendiar în MP de la Abu Dhabi: Max Verstappen e campion mondial în Formula 1

Max Verstappen (24 de ani), pilotul Red Bull Racing, a devenit în premieră campion mondial la Formula 1, după ultima cursă a sezonului 2021, disputată la Abu Dhabi.
Lewis Hamilton a fost lider în cea mai mare parte a cursei de la Abu Dhabi, dar un incident petrecut în turul 53 a schimbat complet desfășurarea cursei

Startul a fost unul perfect pentru Hamilton. Plecat de pe 2, britanicul de la Mercedes a reacționat cu 10 sutimi mai repede decât Verstappen și l-a depășit. Cei doi s-au și acroșat în momentul în care olandezul l-a depășit pe Hamilton, însă cursa a continuat, fără ca piloții să fie sancționați. Britanicul s-a distanțat rapid, însă în turul 20 a avut loc un moment incredibil. Colegul lui Verstappen, Sergio Perez, a trecut de Hamilton cu o manevră spectaculoasă, însă pilotul de la Red Bull a fost depășit din nou de Hamilton. În câteva secunde, Perez a profitat din nou de a doua zonă DRS și l-a depășit iarăși pe pilotul de la Mercedes, care s-a speriat și le-a spus celor de la boxe că a fost o manevră periculoasă făcută de Perez. Hamilton a pierdut 4 secunde în câteva viraje, dar a trecut în cele din urmă de Perez și a revenit pe primul loc.

Strategie incredibilă pusă la punct de Red Bull, care a făcut ca Verstappen, care era pe 3, să se apropie foarte mult de Hamilton.

Deși avea pneuri mai noi, Verstappen n-a reușit să reducă sub 10 secunde avansul față de Hamilton și lupta pentru titlul mondial părea jucată. Totul s-a schimbat însă cu 5 tururi înainte de final. Nicholas Latifi a lovit parapetul și a fost nevoie de intervenția Saftey Car-ului, care a dat calculele peste cap. Verstappen a schimbat pneurile și a profitat de ocazia incredibilă care i-a apărut în față.

Inițial cei de la FIA anunțaseră că monoposturile rămase în urmă cu un tur nu vor putea depăși Safety Car-ul, organizatorii au revenit asupra deciziei! Astfel, cele 5 mașini dintre Hamilton și Verstappen au dispărut înainte de ultimul tur, când s-a reluat cursa. Verstappen n-a stat mult pe gânduri și l-a atacat rapid pe Hamilton. Mai lent, britanicul i-a rezistat doar câteva secunde. Și a pierdut poziția de lider și n-a mai reușit să revină în fața lui Max, ratând astfel șansa de a cuceri al optulea titlu mondial din carieră. L-ar fi depășit pe legendarul Michael Schumacher, alături de care se află la egalitate în acest moment.

Un gest foarte frumos și fair-play din partea tatălui lui Lewis Hamilton a venit la final când acesta s-a dus special la boxe pentru a-l felicita pe Max Verstappen și pe tatăl acestuia.