Home > Alte sporturi > F1| Lewis Hamilton câştigă controversat şi haotic MP al Arabiei Saudite

F1| Lewis Hamilton câştigă controversat şi haotic MP al Arabiei Saudite

Lewis Hamilton (Mercedes) a câștigat, în cele din urmă, după un duel uluitor cu Max Verstappen (Red Bull).

Înaintea ultimei etape, Hamilton, care a reuşit victoria cu numărul 103 în carieră, a opta din sezon, este la egalitate de puncte cu Verstappen, 369,5 puncte, iar titlul se va decide în ultima cursă, pe circuitul de la Yas Marina (Abu Dhabi).

Pe locul 3 s-a clasat colegul lui Hamilton de la Mercedes, Valtteri Bottas, care i-a luat fața lui Esteban Ocon (Alpine) în ultimul moment, la „foto finish”, cu o sutime de secundă.

Cursa a fost oprită de două ori, a prezentat trei începuturi şi o serie extraordinară de evenimente între concurenţii titlului într-unul dintre cele mai dramatice circuite din ultimii ani.

Haosul a început în turul 10, când a avut loc primul incident al cursei. Mick Schumacher, de la Haas, a lovit parapetul și a abandonat, iar imediat după aceea, în turul 13, cursa a fost neutralizată cu steag roșu, după ce comisarii au constatat că parapetul lovit de Schumacher trebuia refăcut. Hamilton și-a arătat nemulțumirea și a înjurat repetat în timp ce comunica cu inginerii. Discuția nu a putut fi redată din cauza limbajului.

Întrecerea s-a reluat din turul 15, după mai bine de 24 de minute de la întrerupere. Hamilton i-a luat fața lui Verstappen, însă a urmat un nou accident major, care a făcut pista inutilizabilă.

După o nouă neutralizare a cursei, comisarii au ajuns la concluzia că Esteban Ocon, de la Alpine, va lua startul de pe primul loc, iar Verstappen a fost retrogradat pe 3, pentru că a tăiat o șicană, în fața lui Hamilton.

În turul 17, s-a reluat cursa, însă au mai fost câteva incidente, când a apărut din nou steagul galben. Momentele incredibile au continuat în turul 37, când Hamilton a încercat să-l depășească pe verstappen, iar olandezul l-a acroșat pe septuplul campion mondial, motiv pentru care a fost pedepsit cu 5 secunde de către comisarii de cursă.

Vezi această postare pe Instagram

O postare distribuită de FORMULA 1® (@f1)

A fost momentul în care șeful celor de la Mercedes, Toto, a oferit o imagine incredibilă la boxe, când și-a scos căștile de pe cap și le-a aruncat de masă.

În turul 42, Verstappen l-a lăsat pe Hamilton să treacă, dar în interval de o secundă i-a luat din nou fața. În cele din urmă, pentru a nu risca să fie din nou penalizat și să-și compromită șansele la titlul mondial, Verstappen l-a lăsat pe Hamilton să depășească, iar britranicul a câștigat cursa. De menționat că Verstappen a rezistat până la final cu pneuri medii, puse tocmai în turul 16.

Clasamentul final în MP al Arabiei Saudite:

F1| Dublă de foc pentru Red Bull în Marele Premiu din Azerbaijan. Max Verstappen se distanțează considerabil în clasamentul general al piloților
F1| Sergio Perez câștigă MP din Monaco și ajunge la al 3-lea P1 din carieră
F1|Max Verstappen câștigă MP al Spaniei și devine lider mondial în clasamentul general al piloților
F1|Charles Leclerc profită de problemele lui Max Verstappen și pleacă din pole-position în MP al Spaniei