Home > Motorsport > F1| Max Verstappen câștigă lejer MP de la Imola și aduce maximum de puncte pentru Red Bull

Max Verstappen (Red Bull) a câștigat Marele Premiu al regiunii Emilia-Romagna. Cursa a fost perfectă pentru Red Bull, Sergio Perez (Red Bull) terminând pe locul secund.

Max Verstappen a început cursa făra probleme și nu a cedat locul fruntaș până la final. Așa cum ne-a obișnuit Sergio Perez venit pe locul 2 i-a apărat perfect poziția colegului său Verstappen, astfel acestuia i-a fost usor să câștige MP.

Dezastru pentru Ferrari la ei acasă.

Pentru Ferrari, cursa a început groaznic și s-a terminat în conformitate. Carlos Sainz(Ferrari) a fost nevoit să abandoneze încă din primul tur, după o ciocnire cu Ricciardo(McLaren).

Dezastrul a fost complet în turul 53, când Leclerc, pe locul 3 în acel moment, a lovit o bordură și a ieșit din decor, astfel terminând pe locul 6. Locul 3 a fost o surpiză fiind ocupat de pilotul celor de la McLAren, Lando Norris, urmat de George Russel (Mercedes).

Un alt moment notabil s-a petrecut în turul 40, când Verstappen l-a ajuns din urmă pe Lewis Hamilton, marele lui rival de sezonul trecut.

Clasamentul final al MP de la Imola

Următoarea cursă este la Miami (6-8 mai)

F1| Dublă de foc pentru Red Bull în Marele Premiu din Azerbaijan. Max Verstappen se distanțează considerabil în clasamentul general al piloților
F1| Sergio Perez câștigă MP din Monaco și ajunge la al 3-lea P1 din carieră
F1|Max Verstappen câștigă MP al Spaniei și devine lider mondial în clasamentul general al piloților