Home > Motorsport > F1|Max Verstappen, fenomenal în prima cursă de sprint a anului și pole position în MP de duminică

Max Verstappen(Red Bull) a câștigat cursa de sprint din cadrul Marelui Premiu Emilia Romagna, după o luptă aprigă cu Charles Leclerc(Ferrari). Astfel, va avea pole-position și în Marele Premiu de duminică.

Startul i-a aparținut pilotului de la Ferrari, dar finalul a fost al campionului mondial en-titre.Max Verstappen a terminat pe primul loc în calificările de vineri, astfel că a plecat din pole position în cursa de 8 puncte de sâmbătă. Charles Leclerc a avut însă un start perfect și l-a depășit pe campionul mondial en-titre. A condus până aproape de final, dar nu a rezistat asaltului declanșat de olandez. Cu 2 tururi înainte de linia de sosire, pilotul de la Red Bull l-a depășit pe liderul clasamentului general și a sprintat spre cele 8 puncte cuvenite învingătorului.

În prima tură, Guanyu Zhou(Alfa Romeo) a avut un incident după contactul cu Pierre Gasly(AlphaTauri) acest incident a dus la apariția safety car-ului. Leclerc a fost fruntaș la reluarea din turul 5. Carlos Sainz(Ferrari), care a ieșit din calificările de sprint de ieri, a urcat pe locul 7, depășind Alpine-ul lui Fernando Alonso în turul 7. Leclerc a rămas în afara zonei DRS a lui Verstappen, reușind un avans de 1,5 secunde. În spatele lor, Sergio Perez(Red Bull) a trecut de Magnussen(Haas), astfel a câștigat locul 4 în turul 8 și Norris a trecut pe locul 3 în turul 11, în timp ce Sainz și Daniel Ricciardo l-au depășit și ei pe Magnussen. Sainz i-a luat apoi locul 5 lui Ricciardo în turul 14 și locul 4 lui Norris în turul 19. Mergând în ultimele cinci ture, Verstappen a intrat în zona DRS a lui Leclerc, când Ferrari-ul a început să se confrunte cu o grămadă de anvelope. Verstappen a câștigat victoria în penultimul tur depașindu-l tactic pe Leclerc și apoi a avansat și a câștigat cu o diferență de aproape 3 secunde. Perez a terminat pe locul 3 în fața lui Sainz, Norris pe 5 și Ricciardo pe 6. Valtteri Bottas de la Alfa Romeo l-a depășit pe Alonso și Magnussen pentru a ocupa locul 7, iar Mick Schumacher(Haas) a completat top10.

Clasamentul final al cursei sprint:

Cursa de mâine va fi în direct de la ora 16:00 pe DigiSport, Prima Sport, OrangeSport

F1| Dublă de foc pentru Red Bull în Marele Premiu din Azerbaijan. Max Verstappen se distanțează considerabil în clasamentul general al piloților
F1| Sergio Perez câștigă MP din Monaco și ajunge la al 3-lea P1 din carieră
F1|Max Verstappen câștigă MP al Spaniei și devine lider mondial în clasamentul general al piloților
F1|Charles Leclerc profită de problemele lui Max Verstappen și pleacă din pole-position în MP al Spaniei