Home > Fotbal > FC Botoșani continuă în Europa League

FC Botoșani continuă în Europa League

botosani-europa-league

FC Botoșani s-a calificat în turul II preliminar al Europa League după ce a învins-o cu scorul de 2-1 (2-1), în deplasare pe Ordabasy din Kazakhstan.

Abdoulaye Diakhate a ratat un penalty pentru Ordabasy în minutul 12. Marcel Holzmann a deschis scorul pentru moldoveni în minutul 25 după ce a reluat imparabil centrarea lui Ofosu. Fostul dinamovist, May Mahlangu a restabilit egalitatea în minutul 31, după ce a deviat ușor centrarea lui Badibanga. După numai două minute Dugandzic a readus-o pe Botoșani în avantaj, cu o reluare la vinclu din interiorul careului.

ORDABASY : Șaizada – Dautov, Fontalello, Dmitrenko (85′ Mehanovic), Dosmagambetov – Badibanga, Diakhate, Mahlangu, Brigido – Kzizhnichenko (46′ Simcevic), Araujo (76′ Zhangylyshbay). Antrenor: Kahaber Șahadadze;

Botoșani: Pap – Haruț, Chindriș, Șeroni, Holzmann – Mendoza, Rodriguez – Florescu, Ashkovski (89′ Țigănașu), Ofosu (74′ Keyta)- Dugandzic (90+2′ Roman). Antrenor: Marius Croitoru;

Rauf Jabarov – Parvin Talibov, Elshad Abdullayev;

ORDABASY : 38′ Diakhate, 45+2′ Paulo;

Botoșani: 43′ Holzmann, 79′ Florescu, 83′ Chindriș, 86′ Pap;

FC Botoșani merge în turul II preliminar al Europa League, acolo unde îsi va afla adversara pe 31 August. Meciul urmează să se dispute pe 17 Septembrie.